top of page
Search

Uporaba družbenih omrežij za trženje v letu 2020

  • Writer: Jan Hrovat
    Jan Hrovat
  • Oct 27, 2019
  • 4 min read

Updated: Nov 17, 2019

Aplikacije družbenih omrežij omogočajo kolektivno ustvarjanje in deljenje digitalnih artefaktov. Uporaba teh orodij inherentno ustvari omrežne podatke. Ta omrežja predstavljajo povezave med ustvarjalci vsebin, ko si ogledujejo, odgovarjajo, pripisujejo ali izrecno povezujejo medsebojno vsebino (Smith in drugi, 2009).


Ko pomislimo na družbena omrežja v letu 2019, imamo v mislih predvsem novodobne platforme, kot so Instagram, Facebook, Snapchat in TikTok. Družbena omrežja se nanašajo na spletne strani in aplikacije, ki so oblikovane tako, da ljudem omogočajo hitro in učinkovito skupno rabo vsebine v realnem času (Hudson, 2018). Če povzamem, je glavna funkcija družbenih omrežij povezovanje z drugimi in deljenje vsebin na spletu.


V raziskavi Digital 2019 poročajo, da se letna rast števila aktivnih uporabnikov družbenih omrežij znatno povečuje (Datareportal, 2019). Zaradi tega dejstva je potrebno, da spremenite način poslovanja in prilagodilte strategije družbenih omrežij v svojem poslovanju, kar je storilo že veliko podjetij. Eden od klasičnih primerov izkoriščanja rasti uporabe družbenih omrežij je največje svetovno športno podjetje Nike in njihova marketinška strategija. Nike-ova poraba za trženje na tradicionalnih medijih se je zmanjšala, nasprotno pa se je proračun za trženje na družbenih omrežjih skoraj podvojil od leta 2000 do 2012 (Cendrowski, 2012).

Podjetja uporabljajo družbena omrežja iz več različnih razlogov, kot so pridovanje novih strank (91 %), gojenje odnosov s strankami (86 %), povečanje ozaveščenosti njihove blagovne znamke (82 %) ali za komunikacijo blagovne znamke na spletu (73 %) (Michaelidou, Siamagka in Christodoulides, 2011). Prav tako se večinoma uporabljajo med podjetji in potrošniki (B2C) in ne vplivajo le na zavedanje blagovne znamke, temveč tudi na povečan prihodek od prodaje in donosnost naložbe (Mirchandani, 2012). Te cilje imejte v mislih tudi vi, ko uporabljate družbena omrežja kot (osebna) blagovna znamka.


Naraščajoča priljubljenost in vse večje število uporabnikov družbenih omrežij ima veliko vpliva tudi na potrošniške odločitve o nakupih. Danes se potrošniki bolj kot kdaj koli zanašajo na priporočila svojih vrstnikov (Lu, Chang in Chang, 2014). Način, kako ljudje kupujejo in raziskujejo po spletu o blagovnih znamkah in izdelkih, se spreminja, zato je ključnega pomena, da podjetniki in podjetja oziroma (osebne) blagovne znamke razumejo, kako uporabljati družbena omrežja za trženje in tako tudi uživati v njihovih ekonomskih in kulturnih koristih.

Iz nedavne študije, ki jo je opravil Young (2015), je razvidno, da potrošniki ne dobijo več novic in informacij iz tradicionalnih kanalov, ampak vse bolj iz družbenih omrežij. V skladu s tem ljudje uporabljajo družbena omrežja za iskanje informacij o novih izdelkih in storitvah. Ob tem pa delijo svoje izkušnje o blagovnih znamkah, izdelkih in storitvah. Prav tako je večja verjetnost, da bodo uporabniki prejeli povratne informacije od drugih uporabnikov na spletu, preden bodo sprejeli odločitev o nakupu. Danes se celoten proces nakupovanja, ki se začne s pričakovanji in iskanjem informacij o izdelkih in storitvah ter konča z izmenjavo dejanskih izkušenj, najpogosteje zgodi na spletu na družbenih omrežjih (Evans in McKee, 2010).


Na družbenih omrežjih so ključni elementi trženje in operacije, ki podpirajo proces prodaje. Vendar pa mora vsak, ki želi uporabiti družbena omrežja za svoj posel, razumeti, kako svoje stranke ali sledilce povezati s svojim poslovanjem. Z razumevanjem in aktivnim poslušanjem svojih strank oziroma sledilcev lahko podjetje pridobi pomembno promocijsko vrednost, saj se bo bolje odzvalo na dinamiko trga in konkurenčne priložnosti (Evans in McKee 2010).


Uporabo družbenih omrežij kot marketinškega orodja lahko opišemo kot trženje na družbenih omrežjih (ang. social media marketing). To je relativno poceni način trženja, saj lahko promoviramo izdelke in storitve za majhen del stroškov v primerjavi s tradicionalnimi mediji. S pravo strategijo lahko podjetje doseže več kupcev na regionalni, nacionalni in celo globalni ravni. Zato učinkovit pristop zahteva predanost, načrtovanje in vztrajnost (Zhang, 2014).


Družbena omrežja so vsekakor ključni kanal za doseganje strank v 21. stoletju. Internet je podjetnikom in podjetjem omogočil veliko priložnosti za poslovno rast, trženje svoje blagovne znamke ter komuniciranje s strankami, obenem pa je celoten proces postal vse bolj zapleten. Brez prave strategije in poznavanja spletnega trženja je ta proces pogosto neučinkovit (Kabani, 2010).


VIRI:


1. Smith, M. A., Shneiderman, B., Milic-Frayling, N., Mendes Rodrigues, E., Barash, V., Dunne, C., ... in Gleave, E. (2009). Analyzing (social media) networks with NodeXL. Proceedings of the fourth international conference on Communities and technologies ( 255–264). ACM.

2. Hudson, M. (2018, 31. December). What is Social Media? The balance small business. Dostopno prek https://www.thebalancesmb.com/what-is-social-media-2890301

3. Datareportal. (2019, 31. Januar). Digital 2019: global digital overview. Dostopno prek https://datareportal.com/reports/digital-2019-global-digital-overview

4. Cendrowski, S. (2012, 13. Februar). Nike's new marketing mojo. Fortune. Dostopno prek http://fortune.com/2012/02/13/nikes-new-marketing-mojo/

5. Michaelidou, N., Siamagka, N. T. in Christodoulides, G. (2011). Usage, barriers and measurement of social media marketing: An exploratory investigation of small and medium B2B brands. Industrial Marketing Management, 40 (7), 1153–1159.

6. Mirchandani, K. V. (2012). Increasing the ROI of social media marketing. MIT Sloan Management Review, 54 (1), 55–61.

7. Lu, L. C., Chang, W. P. in Chang, H. H. (2014). Consumer attitudes toward blogger’s sponsored recommendations and purchase intention: The effect of sponsorship type, product type, and brand awareness. Computers in Human Behavior, 34, 258–266.

8. Young, E. (2015). How millennials get news: inside the habits of America’s first digital generation. American Press Institute associated Press-NORC Centre for Public Affairs Research. Dostopno prek http://www.mediainsight.org/PDFs/Millennials/Millennials%20Report%20FINAL.pdf

9. Evans, D. in McKee, J. (2010). Social media marketing. Sybex, Wiley Publishing, Inc. Indianapolis, Indiana.

10. Zhang, S. (2014, 26. Februar). Social media is a cheap but effective way to marketing. PUB802 - Technology & Evolving Forms of Publishing. Dostopno prek https://tkbr.publishing.sfu.ca/pub802/2014/02/social-media-is-a-cheap-but-effective-way-to-marketing

11. Kabani, S. (2010). The zen of social media marketing. Benbella Books, Inc. Dallas, Texas.


 
 
 

Comments


bottom of page